Select Event

Year 7-8 - Grand Final - Monrad Intermediate - 17 May 2019 
Year 5-6 - Grand Final - Monrad Intermediate - 17 May 2019 
Year 5-6 - Semifinal 2 - Palmerston North Intermediate Normal - 15 May 2019 
Year 7-8 - Semifinal 2 - Palmerston North Intermediate Normal - 14 May 2019 
Year 5-6 - Semifinal 1 - Palmerston North Intermediate Normal - 14 May 2019 
Year 7-8 - Semifinal 1 - Palmerston North Intermediate Normal - 13 May 2019 
Year 5-6 - Ross Intermediate - 02 May 2019 
Year 7-8 - Ross Intermediate - 01 May 2019 
Year 5-6 - Ross Intermediate - 01 May 2019 
Year 7-8 - Ross Intermediate - 30 April 2019 
Year 5-6 - Ross Intermediate - 30 April 2019 
Year 7-8 - Ross Intermediate - 30 April 2019 
Year 7-8 - Rutherford Junior High - 11 April 2019 
Year 5-6 - Rutherford Junior High - 11 April 2019 
Year 5-6 - Rutherford Junior High - 11 April 2019 
Year 7-8 - Rutherford Junior High - 10 April 2019 
Year 5-6 - Feilding Intermediate - 10 April 2019 
Year 7-8 - Feilding Intermediate - 09 April 2019 
Year 5-6 - Levin Intermediate School - 09 April 2019 
Year 7-8 - Levin Intermediate School - 08 April 2019 
Year 7-8 - Levin Intermediate School - 08 April 2019 
Year 5-6 - Levin Intermediate School - 08 April 2019 
Year 5-6 - Dannevirke South School - 29 March 2019 
Year 7-8 - Dannevirke South School - 28 March 2019 

Year 7-8 - Grand Final - Monrad Intermediate - 17 May 2019

RankTeam NameSchool
1Whakarongo Technological TurtlesWhakarongo School
2Monrad Bits n BobsMonrad Intermediate
2Ruahine PixelsRuahine School
4NanobytesNewbury School
5Team 8ProELevin Intermediate School
5Fordell ForcesFordell School
7FIS Loose NutsFeilding Intermediate
8Team Superstars...kind ofLevin Intermediate School
8FIS Soaring SparksFeilding Intermediate
10Absolutely NobodyPalmerston North Intermediate Normal
11Dream TeamTaitoko School
12Kimbolton KrushersKimbolton School

Year 5-6 - Grand Final - Monrad Intermediate - 17 May 2019

RankTeam NameSchool
1Riverdale RobotronsRiverdale School (Palmerston North)
2CSNS BookwormsCollege Street Normal School
3St George's PilgrimsSt George's School
4Mechanical MastersWinchester School
4The SucceedersPongaroa School
6Fairfield RocketsFairfield School (Levin)
7Waituna WarriorsWaituna West School
7CSNS CogsCollege Street Normal School
9BrainiacsHiwinui School
10Parkland ChallengersParkland School
11LSS TinkersLytton Street School
12EngineersNewbury School

Year 5-6 - Semifinal 2 - Palmerston North Intermediate Normal - 15 May 2019

RankTeam NameSchool
1CSNS BookwormsCollege Street Normal School
2Mechanical MastersWinchester School
3CSNS CogsCollege Street Normal School
4EngineersNewbury School
4Fairfield RocketsFairfield School (Levin)
6The SucceedersPongaroa School
7Turitea MastermindsTuritea School
8Dream TeamTaitoko School
9Ruahine BotsRuahine School
10Galactic RobotsSomerset Crescent School
11Kop SuperstarsKoputaroa School
11South SmartiesDannevirke South School

Year 7-8 - Semifinal 2 - Palmerston North Intermediate Normal - 14 May 2019

RankTeam NameSchool
1NanobytesNewbury School
2Absolutely NobodyPalmerston North Intermediate Normal
3Ruahine PixelsRuahine School
4Dream TeamTaitoko School
5Fordell ForcesFordell School
5Kimbolton KrushersKimbolton School
7Kumeroa KumarasKumeroa School
8North Street 2North Street School
9Mechanical MinionsSt Anne's Catholic School (Wanganui)
10Mad ScientistsDannevirke South School
11BrontobytesNewbury School
12The TechniciansKoputaroa School

Year 5-6 - Semifinal 1 - Palmerston North Intermediate Normal - 14 May 2019

RankTeam NameSchool
1Waituna WarriorsWaituna West School
2Parkland ChallengersParkland School
2Riverdale RobotronsRiverdale School (Palmerston North)
4St George's PilgrimsSt George's School
4BrainiacsHiwinui School
6LSS TinkersLytton Street School
7Cog SquadAranui School (Wanganui)
7Kakaramea KreatorsKakaramea School
9West End tahiWest End School (Palmerston North)
10Fordell ThinkersFordell School
11ST ANTHONYS TECHNICSSt Anthony's School (Wanganui)
12Mighty ManakauManakau School

Year 7-8 - Semifinal 1 - Palmerston North Intermediate Normal - 13 May 2019

RankTeam NameSchool
1Whakarongo Technological TurtlesWhakarongo School
2Monrad Bits n BobsMonrad Intermediate
3FIS Soaring SparksFeilding Intermediate
4Team 8ProELevin Intermediate School
5Team Superstars...kind ofLevin Intermediate School
6Hunterville MaroonHunterville School
6Ashhurst AntsAshhurst School
6FIS Loose NutsFeilding Intermediate
9Tech BruddahsPoroutawhao School
10Run Fast Like A SausageRoss Intermediate
11Ashhurst Honkey Tonkey Dancing DonkeysAshhurst School
12Hunterville BlackHunterville School

Year 5-6 - Ross Intermediate - 02 May 2019

RankTeam NameSchool
1Turitea MastermindsTuritea School
2CSNS BookwormsCollege Street Normal School
2CSNS CogsCollege Street Normal School
2EngineersNewbury School
5Turitea TechiesTuritea School
6CSNS TinkerersCollege Street Normal School
6Whakarongo MastermindsWhakarongo School
8RSS NeutronsRussell Street School
9RSS ProtonsRussell Street School
10CSNS Geek SquadCollege Street Normal School
10Whakarongo BrainboxesWhakarongo School
12Lightning BoltsNewbury School

Year 7-8 - Ross Intermediate - 01 May 2019

RankTeam NameSchool
1NanobytesNewbury School
2Run Fast Like A SausageRoss Intermediate
3North Street 2North Street School
4Absolutely NobodyPalmerston North Intermediate Normal
4BrontobytesNewbury School
6The GearzPalmerston North Intermediate Normal
7ZettabytesNewbury School
8Carncot ChallengersCarncot Independent School
9We don't know - you chooseRoss Intermediate
9North Street 1North Street School
11Opiki 1Opiki School
12Westie WarriorsWaituna West School

Year 5-6 - Ross Intermediate - 01 May 2019

RankTeam NameSchool
1Parkland ChallengersParkland School
2Riverdale RobotronsRiverdale School (Palmerston North)
3West End tahiWest End School (Palmerston North)
4Opiki 1Opiki School
4Riverdale RadiatorsRiverdale School (Palmerston North)
6The Four Master DogsAshhurst School
6EPro BuildersAshhurst School
6Riverdale RocketsRiverdale School (Palmerston North)
9Roslyn TinkersRoslyn School
9EPRO 8 All StarsRoslyn School
11Riverdale RebelsRiverdale School (Palmerston North)
12West End ruaWest End School (Palmerston North)

Year 7-8 - Ross Intermediate - 30 April 2019

RankTeam NameSchool
1Whakarongo Technological TurtlesWhakarongo School
2Monrad Bits n BobsMonrad Intermediate
3Hunterville BlackHunterville School
4Hunterville MaroonHunterville School
5Monrad Force of GravityMonrad Intermediate
6MustangsHiwinui School
7Monrad Nutty SparklersMonrad Intermediate
8Ross 4Ross Intermediate
9TacosRoss Intermediate
10Brainy Roslyn BuddiesRoslyn School
11Whakarongo Listen Up!Whakarongo School
12#coolnamependingRoslyn School

Year 5-6 - Ross Intermediate - 30 April 2019

RankTeam NameSchool
1Winchester 1Winchester School
2St James 1St Jame's Catholic School
2Galactic RobotsSomerset Crescent School
4Techno RaidersSomerset Crescent School
5St James 3St Jame's Catholic School
6Carncot CreatorsCarncot Independent School
7St James 2St Jame's Catholic School

Year 7-8 - Ross Intermediate - 30 April 2019

RankTeam NameSchool
1Ashhurst Honkey Tonkey Dancing DonkeysAshhurst School
2Ashhurst AntsAshhurst School
3Tokomaru Trail BlazersTokomaru School
4Toko FernsTokomaru School
4Tokomaru FernsTokomaru School

Year 7-8 - Rutherford Junior High - 11 April 2019

RankTeam NameSchool
1The A TeamWhanganui Intermediate
1# HELP PleaseWhanganui Intermediate
3Einstein's DescendantsWhanganui Intermediate
4Upuk Taniwha'sUpokongaro School
6Kaitoke KrushersKaitoke School (Wanganui)
8AoteaRutherford Junior High

Year 5-6 - Rutherford Junior High - 11 April 2019

RankTeam NameSchool
1ST ANTHONY'S TECHNICSSt Anthony's School (Wanganui)
2Cog SquadAranui School (Wanganui)
3St Anthony's EngineersSt Anthony's School (Wanganui)
4STANTHONY'S ROBONUTSSt Anthony's School (Wanganui)
4Techno KatsAranui School (Wanganui)

Year 5-6 - Rutherford Junior High - 11 April 2019

RankTeam NameSchool
1Kakaramea KreatorsKakaramea School
2Fordell ThinkersFordell School
3St Goerge's PilgrimsSt George's School
4Mosston MarvelsMosston School
5St Anne's InventorsSt Anne's Catholic School (Wanganui)
6Kak KidsKakaramea School
6St George's SaintsSt George's School
8Faith City TigersFaith City School

Year 7-8 - Rutherford Junior High - 10 April 2019

RankTeam NameSchool
1The AvengersWhanganui Intermediate
2Fordell ForcesFordell School
3Mechanical MinionsSt Anne's Catholic School (Wanganui)
4W.I.S UnitedWhanganui Intermediate
5Rutherford GiantsRutherford Junior High
5W.I.S. EngineersWhanganui Intermediate
6Rutherford BruisersRutherford Junior High
6Whangaehu WizardsWhangaehu School
8Faith RainbowsFaith City School
8St Anne`s EngineersSt Anne's Catholic School (Wanganui)
8St George's KnightsSt George's School
12St George's DragonsSt George's School

Year 5-6 - Feilding Intermediate - 10 April 2019

RankTeam NameSchool
1BrainiacsHiwinui School
2LSS TinkersLytton Street School
3HuntervilleHunterville School
3Waituna WarriorsWaituna West School
3MSS Mechanical EaglesManchester Street School
6LSS ChallengersLytton Street School
6MSS Stay +Manchester Street School
8MSS Nuts & BoltsManchester Street School
9NSS ExplorersNorth Street School
10Waituna TitansWaituna West School
10MSS Electronic MonkeysManchester Street School
12Awahou AllstarsAwahou School

Year 7-8 - Feilding Intermediate - 09 April 2019

RankTeam NameSchool
1Kimbolton KrushersKimbolton School
1FIS Loose NutsFeilding Intermediate
3FIS Soaring SparksFeilding Intermediate
4Halcombe BlackHalcombe Primary School
4FIS Smart CookiesFeilding Intermediate
6Halcombe WhiteHalcombe Primary School
7Halcombe RedHalcombe Primary School
8FIS BrainiacsFeilding Intermediate

Year 5-6 - Levin Intermediate School - 09 April 2019

RankTeam NameSchool
1Kop SuperstarsKoputaroa School
2All StarsTaitoko School
3Mechanical Math MachinesPoroutawhao School
3East BrainzLevin East School
3Fairfield RocketsFairfield School (Levin)
6EPro8 ProsKoputaroa School
7Golden GunsKoputaroa School
7East Super StarzLevin East School
9TwistiesKoputaroa School

Year 7-8 - Levin Intermediate School - 08 April 2019

RankTeam NameSchool
1Team 8ProELevin Intermediate School
2Dream TeamTaitoko School
3The TechniciansKoputaroa School
4No Probs!Koputaroa School
5Fairfield SmurfsFairfield School (Levin)
6OC PredatorsOtaki College
7Team LIS AllstarsLevin Intermediate School
84FixerUppersKoputaroa School
8OC McFluffingtonsOtaki College
10Kop EngineersKoputaroa School
11OC RaptorsOtaki College

Year 7-8 - Levin Intermediate School - 08 April 2019

RankTeam NameSchool
1Tech BruddahsPoroutawhao School
1Team Superstars...kind ofLevin Intermediate School
3Ohau 2Ohau School
4Methodological Manakau MembersManakau School
5Manakau Multiskill Masters Manakau School
6Team GeraldLevin Intermediate School

Year 5-6 - Levin Intermediate School - 08 April 2019

RankTeam NameSchool
1Mighty Manakau Manakau School
2North BlitzLevin North School
3North FiredragonsLevin North School
4Magnificent ManakauManakau School
4Ohau 1Ohau School

Year 5-6 - Dannevirke South School - 29 March 2019

RankTeam NameSchool
1Ruahine BotsRuahine School
2The SucceedersPongaroa School
2South SmartiesDannevirke South School
4The Norsewood SettlersNorsewood and Districts School
4Kumeroa KiwisKumeroa School
6Kumeroa KidsKumeroa School
6Majik TechiesDannevirke South School
8Huia Range 1Huia Range School

Year 7-8 - Dannevirke South School - 28 March 2019

RankTeam NameSchool
1Ruahine PixlesRuahine School
2Mad ScientistsDannevirke South School
3Kumeroa KumarasKumeroa School
4Tima TechiesDannevirke South School
5Wolf SquadNorsewood and Districts School
6Weber 1Weber School
7Wizard GangPongaroa School
8Weber 2Weber School
8Huia Range 1Huia Range School
10Toki TechnoitesMangatainoka School
11The ConstructorsDannevirke South School
12Kumeroa Bob the BuildersKumeroa School